
Rusza program profilaktyczny „Moje zdrowie”
Już można umawiać wizyty w NZOZ Medivita w ramach nowego programu bezpłatnych badań profilaktycznych (a więc refundowanych przez NFZ). „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, bo taką nazwę nosi to nowe przedsięwzięcie, zastępuje popularny program „Profilaktyka 40 Plus”, który przestał działać z dniem 30 kwietnia bieżącego roku. Głównym celem programu jest poprawa wczesnej wykrywalności chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych oraz chorób infekcyjnych (np. zapalenie wątroby typu C), zaburzeń psychicznych i poznawczych.
Najważniejsza nowość w programie “Moje zdrowie” to obniżenie wieku, który uprawnia do skorzystania z pakietu darmowych badań. Poprzednia akcja była skierowana do pacjentów powyżej 40 roku życia, zaś w nowej odsłonie granica wieku to zaledwie 20 lat. To oznacza, że z nowego programu skorzysta znacznie większa liczba Polaków. Eksperci szacują, że będzie to około 30 milionów mieszkańców naszego kraju. Poszerzeniu ulegnie także zakres realizowanych badań.
Oto szczegółowe założenia rozpoczętej akcji!
- Program obejmuje osoby powyżej 20 lat. Uwaga: pacjenci do 49. roku życia będą mogli wykonać bezpłatne badania raz na pięć lat, a osoby powyżej 49 lat – raz na trzy lata.
- Za realizację programu odpowiadają placówki POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej).
- Podstawą do wykonania badań będzie ankieta, którą pacjent wypełni elektronicznie na swoim IKP (Internetowe Konto Pacjenta) albo bezpośrednio w placówce POZ, korzystając w razie potrzeby z pomocy personelu.
- Po udzieleniu odpowiedzi pacjent otrzyma dostosowany do jego potrzeb zestaw badań diagnostycznych. W ten sposób powstanie Indywidualny Plan Zdrowotny, dopasowany do sytuacji i potrzeb danego pacjenta.
- Wyniki badań będą konsultowane i omawiane z personelem medycznym. W trakcie rozmowy pacjent uzyska informacje, jakie choroby mu zagrażają i co należy zmienić w stylu życia. Wachlarz zaleceń będzie bardzo szeroki – będą one dotyczyć wykrytych czynników ryzyka, badań profilaktycznych, proponowanych zmian w stylu życia, diety, aktywności fizycznej, zalecanych szczepień i innych działań prozdrowotnych.
- Wizyta podsumowująca powinna się odbyć maksymalnie w czasie 2 tygodni od otrzymania wyników. Może być zrealizowana przez lekarza lub pielęgniarkę Zinterpretowane wyniki trafią na IKP, a pacjent może wyrazić zgodę, aby były one dostępne także dla innych specjalistów.
- Podczas wizyty wykonane zostaną pomiary ciśnienia, wagi, wzrostu, obwodu talii i bioder. Personel wyliczy też wskaźnik BMI.
- W przypadku osób starszych (tj. powyżej 60 roku życia) będą również badane funkcje poznawcze, w kierunku diagnostyki chorób otępiennych.
Grafika: Ministerstwo Zdrowia.
Zakres badań w programie “Moje zdrowie”.
W zakresie podstawowym dla każdego pacjenta zgłaszającego się do programu dostępne są następujące badania:
- morfologia krwi,
- glukoza,
- kreatynina,
- lipidogram
- TSH
- lipoproteina A (ocena ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe).
Przewidziano także rozszerzony zakres badań. W zależności od wieku i wyniku ankiety, o której mowa powyżej, obejmuje on:
- ALAT – aminotransferaza alaninowa,
- ASPAT – aminotransferaza asparaginianowa,
- GGTP – gammaglutamylotranspeptydaza,
- PSA całkowity u mężczyzn,
- anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C)
- badanie kału na krew utajoną (test FIT).
Będzie także możliwość wystawienia przez lekarza POZ skierowania na badanie w kierunku HIV, a także stężenia wapnia całkowitego oraz wykonania badań w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakres badań będzie zależał od wieku, płci oraz istniejących czynników ryzyka lub chorób przewlekłych.
Pacjentów zainteresowanych skorzystaniem z programu “Moje zdrowie” zapraszamy do kontaktu z placówkami NZOZ Medivita!
Osoby, które skorzystały z poprzedniego pakietu badań „Profilaktyka 40 Plus” mogą zapisać się do nowego programu po 12 miesiącach od daty poprzedniego badania.