Szczepimy przeciw żółtaczce pokarmowej. Warto to zrobić!
Latem spędzamy więcej czasu poza domem, wśród dużych skupisk ludzi czy podróżując. W czasie wakacyjnych wyjazdów obserwujemy wzrost zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu A, potocznie nazywanym “żółtaczką pokarmową” lub “chorobą brudnych rąk”.
To jedna z najczęściej spotykanych chorób zakaźnych na świecie, a podstawą profilaktyki są zasady higieny i szczepienia ochronne. Zakażenie tym typem żółtaczki powszechnie kojarzone jest z wyjazdami do krajów egzotycznych lub z podróżowaniem na własną rękę w ekstremalnych warunkach. Nic bardziej mylnego – WZW typu A możemy zakazić się niemal wszędzie: w kraju i zagranicą, w pięciogwiazdkowym hotelu, podczas eleganckiego przyjęcia, w modnym barze przy plaży, ale też np. podczas zakupów na lokalnym targowisku.
Do zakażenia dochodzi przez bliski kontakt z osobą zainfekowaną, spożycie jedzenia z wirusem (np. surowe warzywa, owoce morza), spożycie zakażonej wody (także w postaci kostek lodu dodawanych do napoju) czy umycie w rąk takiej wodzie.
Objawy.
Wirus wnika do naszego ciała drogą pokarmową i może wywołać następujące objawy:
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- żółknięcie skóry i oczu,
- ogólne osłabienie organizmu i znużenie,
- gorączka,
- bóle stawowo-mięśniowe,
- zaburzenia węchu i smaku.
Zakażenie u bardzo małych dzieci zwykle przebiega łagodnie lub bezobjawowo, ale już u starszych czy nastolatków mogą pojawić się powyższe objawy. U dorosłych zakażenie WZW typu A przebiega znacznie ciężej. W skrajnych przypadkach i przy powikłaniach, pacjent może być nawet hospitalizowany, a powrót do zdrowia zajmuje nawet kilka miesięcy. Pamiętajmy, że nawet jeśli choroba przebiega bez objawów, to osoby bezobjawowe także rozprzestrzeniają wirusa.
Jak chronić się przed zakażeniem żółtaczką pokarmową (typu A)?
- szczepienia ochronne – najskuteczniejsza forma zapobiegania,
- częste mycie lub dezynfekowanie rąk,
- picie wody przegotowanej lub butelkowanej,
- mycie surowego jedzenia (np. owoce, warzywa) w bezpiecznej wodzie,
- stosowanie zasady: “ugotuj, zaparz, obierz lub… zapomnij o jedzeniu”.
W NZOZ Medivita szczepimy przeciw żółtaczce typu A
W naszej placówce oferujemy dostęp do szczepionek przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczepienia realizowane są odpłatnie, we wszystkich placówkach. Pacjent nabywa pełną odporność po zaszczepieniu dwiema dawkami, w odstępie 6-12 miesięcy.
Uwaga: w przypadku osób wyjeżdżających najlepiej zaszczepić się na 4 tygodnie przed podróżą, niemniej nawet podanie szczepionki w krótszym czasie czy nawet w dniu wyjazdu pomaga zapobiegać chorobie (z uwagi na długi czas jej wylęgania). Szczepienia zalecane są szczególnie osobom podróżującym do krajów podwyższonego ryzyka (np. Afryka, Azja).