
Dlaczego otyłość to poważny problem zdrowotny?
4 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Otyłości. Tego dnia poświęca się więcej uwagi nasilającemu się zjawisku otyłości wśród dzieci i dorosłych. Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które zazwyczaj jest skutkiem złej diety (obfitej np. w kaloryczne, wysoko przetworzone produkty) i nieodpowiednich nawyków np. zbyt mała ilość aktywności fizycznej czy statyczny tryb życia i pracy. Naukowcy przewidują, że w 2035 r. na świecie będą cztery miliardy osób z nadwagą lub chorobą otyłościową. Z tego powodu otyłość obecnie traktuje się jak cywilizacyjną chorobę przewlekłą. Światowy Dzień Otyłości jest doskonałą okazją, żeby problem nagłośnić, a osoby zmagające się z otyłością otoczyć wsparciem i wiedzą, jak radzić sobie z tych schorzeniem.
Otyłość to patologiczne zwiększenia objętości tkanki tłuszczowej w organizmie, które znacząco przekracza jego fizjologiczne potrzeby. Jeśli dotyczy to jamy brzusznej, mówimy o tzw. otyłości brzusznej (trzewnej). Z reguły towarzyszy temu wzrost masy ciała. Otyłość brzuszna jest powiązana z wieloma problemami dotyczącymi zarówno ciała, jak i psychiki człowieka.
Otyłość jest poważnym problemem społecznym, a jej obecność przyczynia się do wystąpienia wielu groźnych chorób m.in.:
- cukrzycy typu 2,
- miażdżycy,
- kamicy żółciowej,
- udaru mózgu,
- nadciśnienia tętniczego,
- niektórych typów nowotworów (np. rak przełyku, piersi, jelita grubego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek),
- chorób serca np. choroba niedokrwienna,
- dyslipidemii, czyli zaburzeń lipidowych, skutkujących zwiększonym poziomem cholesterolu lub trójglicerydów,
- problemów z układem kostno-stawowym np. zwyrodnienia lub złamania,
- obturacyjnego bezdechu sennego.
Uważa się, że nieleczona otyłość może skrócić życie człowieka od 8 do nawet 20 lat.
Otyłość ma także wyjątkowo negatywny wpływ na naszą psychikę i sferę emocji. Szacuje się, że blisko połowa osób zmagających się z otyłością odczuwa (lub też odczuwała w przeszłości) zaburzenia lękowe lub symptomy depresji. Jest to związane z faktem, że osoby te często stają się przedmiotem żartów i drwin, a nawet agresji ze strony otoczenia. To obniża ich poczucie wartości, uruchamiając dążenie do izolacji czy nawet wyobcowania.
Poczucie braku akceptacji, strach przed stygmatyzacją, brak akceptacji własnego wyglądu – to wszystko sprawia, że jakość życia osób otyłych znacznie się pogarsza, a one same wycofują się z życia zawodowego czy społecznego.
Leczenie otyłości jest trudnym procesem, bo polega na współpracy wielu specjalistów medycznych: lekarza pierwszego kontaktu (lekarz rodzinny, internista), dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty i pielęgniarki. Zdarza się też, że w skład zespołu wchodzą i inni specjaliści, bo osoby otyłe często zgłaszają się z chorobami współistniejącymi.
Otyłość nie zniknie samoistnie. Podstawą leczenia otyłości jest zmiana trybu życia, głównie diety i aktywności fizycznej. Jeśli chcesz z nią zacząć sobie radzić, zacznij zdrowo się odżywiać i zaprogramuj dodatkową porcję codziennego ruchu. Przeczytaj artykuł na ten temat na naszym blogu: https://medivita.pl/2024/10/23/walka-z-otyloscia-postaw-na-diete-i-aktywnosc-fizyczna/
Pamiętaj, że otyłość może nawracać, dlatego tak ważna jest konsekwencja i regularność w prozdrowotnych postanowieniach.