
Dlaczego w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy?
Listopad to miesiąc, w którym wielu mężczyzn, na co dzień golących zarost, zaczyna nosić wąsy. Robią to w szczytnym celu – zwiększenia świadomości badań profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów związanych z męskimi narządami płciowymi. Akcję wymyślono w 2003 roku w Australii, gdy dwóch przyjaciół zapoczątkowało akcję wyhodowania jak najdłuższego wąsa. Uczestnicy zabawy mieli wpłacić niewielką kwotę za udział w konkursie, a zebraną sumę przeznaczono na badania dotyczące raka prostaty. Akcja szybko zdobyła popularność na całym świecie i dziś znana jest jako “Movember”, czyli określenie powstałe z połączenia słów “moustache” (wąsy po angielsku) i “November” (listopad).
W polskiej wersji “Movember” to “Wąsopad”. W akcji bierze udział wielu znanych sportowców, artystów, aktorów czy celebrytów. Celem tej kampanii społecznej jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia intymnego mężczyzn.
Problemem numer jeden w zwalczaniu nowotworów związanych z tzw. “męskimi” sprawami jest niska świadomość tematu wśród pacjentów. Typowy mężczyzna rzadziej się bada i częściej niż kobiety zaniedbuje swoje zdrowie. Rak jąder czy prostaty dotyczy intymnej sfery każdego mężczyzny, związanej z seksualnością czy poczuciem męskości, a powszechny (niestety!) stereotyp zakłada, że przyznanie się się do choroby, zwłaszcza w tak delikatnej i wstydliwej kwestii, jest wyrazem słabości. Stąd przekonanie, że profilaktyka, troska o zdrowie czy regularne wizyty u lekarza nie przystoją facetom i są ”niemęskie”. Tym bardziej, gdy dotyczy to tak wstydliwych spraw, jak płodność czy narządy płciowe. Dlatego zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do tego, że wykrył nietypowe zgrubienie, guza lub też bagatelizuje podejrzane zmiany.
Tymczasem eksperci mówią, że co 3 mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia.
Z kolei nowotwory jąder stanowią szczególne zagrożenie dla młodych mężczyzn, głównie w wieku 14 – 35 lat. Rak tej zazwyczaj ma dobre rokowania, o ile zostanie szybko wykryty i szybko rozpocznie się terapia.
Akcja “Movember” ma przypominać o konieczności regularnego badania narządów płciowych, w tym samobadania. Propaguje też wiedzę na temat czynników, które wpływają na pojawienie się i rozwój nowotworu, jak również na temat badań profilaktycznych oraz zdrowego stylu życia.
Jakie są objawy męskich nowotworów?
Raka prostaty sygnalizują m.in.:
- stężenie PSA we krwi powyżej normy,
- zaburzenia erekcji bez wyraźnej przyczyny,
- problemy z oddawaniem moczu,
- ból w podbrzuszu,
- obrzęk genitaliów.
Rak jądra – jego objawy to m.in.:
- ból jądra,
- wyczuwalne guzy i stwardnienia w jądrze,
- uczucie dyskomfortu w mosznie,
- ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej.
Jeśli stwierdzisz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza POZ celem zbadania i zlecenia dodatkowych badań diagnostycznych. Wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szansę na wyleczenie choroby!
Pamiętaj także, że niektóre zmiany możesz wykryć sam, np. w trakcie samobadania jąder. Warto je robić co najmniej raz w miesiącu, najlepiej podczas kąpieli lub prysznica. Poniżej prezentujemy grafikę przygotowaną przez ekspertów z Ministerstwa Zdrowia i NFZ:
Warto też przypomnieć zalecenia, które dotyczą zmiany stylu życia i porzucenia nawyków sprzyjających zachorowaniu na nowotwór. Oto kilka z nich:
- odpowiednia, zdrowa dieta,
- aktywność fizyczna,
- unikanie siedzącego trybu życia,
- rzucenie palenia,
- ograniczenie spożycia alkoholu,
- regularne wykonywanie badań diagnostycznych, zgodnie z zaleceniami lekarza.