Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek każdego z nas!
Zdarza się, że jesteśmy świadkami lub uczestnikami sytuacji, w której zagrożone jest życie lub zdrowia człowieka. Wypadek drogowy, katastrofa budowlana czy skutki anomalii pogodowych – w tego typu zdarzeniach mogą ucierpieć ludzie, a wtedy nasza obecność okaże się kluczowa. Zgodnie z polskim prawem nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo – każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Osoba, która nie udzieli pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do trzech lat. Nie powinniśmy się bać udzielania pierwszej pomocy, bo prawo chroni osoby, które z konieczności wcielają się w rolę ratownika.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym: Osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2016 r. poz. 1137) dla funkcjonariuszy publicznych.
Zapis ten oznacza, że napaść na ratownika-amatora jest traktowana tak samo, jak atak na funkcjonariusza straży miejskiej czy policjanta. Pamiętajmy też, że prawo nie nakazuje nam udzielania pierwszej pomocy w obliczu realnego zagrożenia własnego życia, więc nie jesteśmy zobowiązani na przykład do wyciągania osób z płonącego budynku czy samochodu.
Warto poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy – oto kilka przydatnych porad:
- oceń, czy miejsce, w którym doszło do zdarzenia jest bezpieczne dla Ciebie i osoby poszkodowanej – jeśli zachodzi taka potrzeba, być może trzeba ją szybko zabrać do bardziej bezpiecznej lokalizacji;
- oceń stan osoby poszkodowanej – czy jest przytomna i czy masz z nią kontakt. Jeśli jest nieprzytomna – ułóż ją w pozycji bezpiecznej, udrożnij układ oddechowy, odchylając głowę do tyłu lub usuwając przedmioty lub inne ciała obce z jamy ustnej;
- oceń oddech – jeśli osoba poszkodowana nie oddycha, ułóż ją w pozycji bezpiecznej i wezwij pomoc;
- jeśli w pobliżu jest urządzenia AED (defibrylator), skorzystaj z niego i wykonaj resuscytację, zgodnie z informacjami umieszczonymi i/lub pokazującymi się na defibrylatorze;
- zawsze w sytuacji, gdy jesteś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia, w którym ktoś został poszkodowany, wzywaj pomoc, dzwoniąc pod numer 112. Możesz to zrobić sama/sam lub, jeśli np. zajmujesz się udzielaniem pierwszej pomocy, poprosić inną osobę.
Pamiętaj, Twoje działania mogą znacząco zwiększyć szansę na uratowanie czyjegoś życia, zwłaszcza jeśli podejmiesz czynności ratownicze w czasie pierwszych 3-5 minut od zdarzenia!
Przypominamy telefony alarmowe, pod które należy dzwonić w razie niebezpieczeństwa:
- 112 – bezpłatny numer alarmowy, dostępny w całej Unii Europejskiej,
- 999 – Pogotowie Ratunkowe,
- 998 – Straż Pożarna,
- 997 – Policja.