Profilaktyka czerniaka – prosta, bezbolesna, skuteczna!
W wakacje spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, a nasza skóra jest znacznie częściej wystawiona na działanie promieni słonecznych, w tym szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. To promieniowanie jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na czerniaka złośliwego.
Czerniak to niebezpieczny nowotwór – najczęściej pojawia się na skórze, ale bywa, że występuje w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, nosa czy gałki ocznej. Należy do nowotworów agresywnych, ponieważ szybko się rozwija, tworzy przerzuty do innych tkanek i jest odporny na leczenie. Mimo to, zdiagnozowany w odpowiednio wczesnym stadium, jest możliwy do wyleczenia (szacuje się, że wczesne wykrycie czerniaka aż w 90% skutkuje wyleczeniem). Dlatego tak ważna jest profilaktyka czerniaka oraz umiejętność dostrzeżenia wszelkich niepokojących objawów.
PROFILAKTYKA CZERNIAKA jest prosta i bezbolesna, a stosowanie się do jej zasad jest podstawową ochroną przed złośliwym nowotworem skóry. Oto najważniejsze zasady:
- unikaj słońca w czasie, gdy świeci najmocniej, tj. w godzinach 10.00-14.00,
- w słoneczne dni stosuj filtry UV, noś nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne,
- unikaj opalania w solarium,
- co najmniej raz w roku staraj się odwiedzić gabinet dermatologa lub chirurga-onkologa,
- raz w miesiącu obejrzyj swoją skórę, zwracając szczególną uwagę na zmiany skórne lub pojawienie się nowych znamion,
- zgłaszaj się niezwłocznie do lekarza, jeśli zauważysz podejrzaną zmianę na skórze, zwłaszcza, gdy dotyczy ona znamiona, narośla czy pieprzyka.
WCZESNA DIAGNOSTYKA CZERNIAKA to początek drogi prowadzącej do pełnego wyleczenia nowotworu. Pierwsze zmiany można zaobserwować samodzielnie, w oparciu o kryteria, które nazywane są algorytmem ABCDE.
A jak ASYMETRIA, np. znamię niesymetryczne, “wylewające się” na jedną stronę,
B jak BRZEGI – najczęściej poszarpane, nierówne, pełne zgrubień,
C jak CZERWONY, CZARNY – zwłaszcza, gdy kolor jest niejednolity kolor,
D jak DUŻY – podejrzana zmiana ma spory rozmiar np. powyżej 6 mm,
E jak EWOLUCJA – gdy zauważamy, że zmiana postępuje i ten progres obserwujemy w krótkim czasie (np. znamię powiększa się, zaczyna wystawać ponad powierzchnię skóry, pęka, swędzi czy piecze).
Jak widać z powyższego zestawienia, objawy tego nowotworu są łatwe do rozpoznania, a samodzielna diagnostyka jest prosta i bezbolesna. Niestety, często pierwsze oznaki czerniaka bywają bagatelizowane. Pamiętaj więc, że znajomość zasad profilaktyki i wczesnego wykrywania tej podstępnej choroby mogą uratować życie nie tylko Twoje, ale i Twoich bliskich.
Jeśli zauważysz na swojej skórze niepokojące zmiany, zgłoś się do lekarza POZ w NZOZ Medivita, aby otrzymać skierowanie na dalszą diagnostykę dermatologiczną w ramach świadczeń refundowanych (czyli “na NFZ”).